Tak jsem si vydražil na Aukru za 1500,.Kč Server Fujitsu Primergy RX300 S6 / PR300B-D2619 - Xeon E5620 ,12GBRAM,2 xFujitsu MBA3147RC 147GB, Dual SAS, 15000RPM, 16MB Cache. Raději jsem si pro ten krám dojel osobně do Hlinska,protože je veliký a těžký.
V CD mechanice bylo cédéčko Windows Server 2008 a štítek s licencí nalepen na bedně. Zapojil jsem oba 800W zdroje do zásuvky a zapnul server. Po chvilce hukot letadla ustal a vzdouvající se záclony povadly, stroj však nenabootoval. Po experimentování mě napadlo, že je asi třeba poladit raid řadič. Po klávesnicové zkratce jsem se dostal do menu, spustil průvodce a vytvořil ze dvou disků raid pole 1. Po uložení konfigurace už server nabootoval a spustila se instalace Server 2008 R2. Po nainstalování Windows jsem zadal licenci, ale byla nefunkční. Škoda. Na Aukru jsem zakoupil ještě jeden Xeon 5620 za 65Kč. a Samsung paměti 16GB za 500Kč. Ovšem narazil jsem na problém s chladičem, protože na LGA 1366 už se nic nízkoprofilového neprodává. Pomohl ebay.com a originál chladič za 400,- je na cestě. Paměti Samsung, které přišly nakonec nefungovaly, i když byly v listu kompatibility. Objednal jsem raději jiné na ebay za 600,-kč. Tyhle půjdou do světa. O víkendu jsem začal se serverem experimentovat. Nejdříve jsem zkusil VMware ESXi 7.0. Nebyl serverem podporován a taky nenaskočil. Verze 5.5 rovněž. Až verze 5.0 se nainstalovala. Jenže to už je prahistorie a klient fungoval pod Windows XP. Takže nic. Sahnul jsem po Linuxu. Debian 10 se nainstaloval jen ve verzi i386, amd64 zase nenašla řadič disků. Ubuntu v serverové edici 20.04 LTS se chytil bez problému. Potřeboval jsem nainstalovat desktop prostředí a k tomu mi pomohl návod.
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install tasksel
sudo apt-get install lightdm
sudo tasksel install lubuntu-core
sudo service lightdm start
a nakonec restart serveru.
Abych lépe server využil, nainstaloval jsem na něj Virtualbox. Návod je zde, ale mě stačil příkaz
sudo apt install virtualbox
Ještě dálková správa serveru. VNC mě nějak nefungovalo, nastoupil TeamViewer. Stahnul jsem si balíček a nainstaloval ho. Z Windows 10 jsem server ovládal na první pokus. Další pokusy se serverem a Virtualboxem budou až mi přijdou paměti.