Brazilský film z roku 1953 od Lima Baretta jsem sháněl už snad od dob kdy vzniknul internet a dalo se ledacos na něm najít. Většinou se na torentech objevoval italsko španělský film z roku 1969 O Cangaceiro od Giovanni Fago. U nás byl film uváděn pod názvem Píseň ohlašuje pomstu.
http://www.csfd.cz/film/83608-pisen-ohlasuje-pomstu/
Tento film vyšel na podzim 2010 pod distributorem Vapet.
http://www.vapet.cz/film/akcni/pisen-ohlasuje-pomstu
Za 69 kč jsem si hned tenhle film koupil. Děj nás zavádí do jedné skupiny lupičů - Cangaceiros, kterou vede Espedito (Tomás Milian), kterého volají Spasitel. Espedito přežil masakr v rodné vesnici a nyní se mstí. Každému výpadu cangaceiros předchází píseň, ohlašující jejich pomstu.
Původně lidovou píseň z filmu O Cangaceiro La Mulher Rendeira, kterou u nás zpívali např. Kučerovci, se dá na internetu najít ve všemožném provedení. O psancích, lidově portugalsky „cangaceiros", je dobrý článek, zobrazitelný jen v Exploreru, na
Mezi hlavní postavy ve filmu 1953 patří kapitán Galdino Ferreira (Milton Ribeiro), což je krutý vůdce cangaceiros a Teodoro (Alberto Ruschel), jeho pravá ruka. Galdino unáší pohlednou učitelku Olivii (Marisa Prado), provokující k žárlivosti Marii (Vanja Orico). Teodoro se zamiluje do učitelky a rozhodne se s ní odtrhnout od skupiny psanců.
Zároveň policie stopuje Galdino gang.Při pronásledování se bývalý psanec stává ochráncem učitelky. Vzniká mezi nimi romantická láska. Galdino zmaří snahy policie chytit bandu.
Příští bitva je mezi Galdino a Teodorem. Teodoro hrdinně odolává, ale nakonec se vzdá. Vzhledem ke kodexu cti Galdino umožňuje Teodoru poslední šanci přežít: v pásmu psanci budou střílet na Teodora ze vzdálenosti 500 m. Pokud Teodoro přežije, je volný. Teodoro přijímá. Když zasažen umírá, říká: "žena a pozemky je to jediné, co potřebuje, aby byl šťastný." Umírá ne pro ideály, ale pro lásku. (Lima Barreto byl informován Columbia Pictures, že orgány odpovědné za veřejný pořádek v Evropě a Spojené státy požadují, aby špatný člověk na konci rovněž zemřel. Proto je scéna, ve které zemře Galdino natočena také.)
Lima Barreto uvedl: "Když jsem před lety snil o výrobě filmů v Brazílii, byl jsem rozhodnut točit filmy, které by byly zcela národní, upřímně brazilské. Název, příběh, umístění, znaky a jejich osobnosti, hudba-všechno by mělo dýchat Brazílií. "
O Cangaceiro představuje jednu velkou desilluzi brazilského filmu. Film byl produkce z Vera Cruz Studios, podniku, který společně vytvořily podnikatelské skupiny ze Sao Paula, které chtěly vytvořit jakýsi brazilský Hollywood, který vyrábí světové filmy poprvé v Brazílii. Za tímto účelem byly najímáni cizí odborníci ze zahraničí jako Chick Fowle, anglický režisér, německý editor, Oswald Hafenrichter nebo italský hudebník, Gabriel Magliori. Ti všichni byli zapojeni do filmu O Cangaceiro. Scény byly podle slavného malíře Caribe, zatímco dialogy byly napsány podle Rachel de Queiroz.
Brazilská a světová distribuční práva byla prodána do Columbia Pictures, a tak, Vera Cruz nemohla těžit z úspěchu O Cangaceiro, který byl prodán do 23 zemí. Pro Lima Barreto, který se objeví ve filmu jako velitel policejní síly, byl film vrcholem, ale i začátkem konce jeho kariéry. Po jeho druhém celovečerně hraném filmu A Primeira Missa (1960), nastal dlouhý a bolestný úpadek. V roce 1982 zemřel sám a v chudobě ve věku 76. V jeho pozůstalosti bylo několik nedotčených scénářů a O Cangaceiro, svědectví toho, co je považováno za jednoznačně brazilskou kinematografii.
Země (Brasil): 1953
Studio: Vera Cruz
Distribuce: Columbia Pictures
Režie: Lima Barreto
Produkce: Cid Leite da Silva
Hudba: Gabriel Migliori
S námětem či názvem Cangaceiros bylo natočeno několik desítek filmů. S následujícího seznamu jsem si namátkou pár filmů prohlédnul na
www.youtube.com, ale umělecké kvality filmu z roku 1953 nedosahují.
Jako záchytný bod jsem objevil stránky http://expirados.blogspot.com/2008/12/lista-cangaceiros.html, podle kterých vyhledávám údaje o filmech. Stačí je dát vyhledat do youtube. V roce 2010, kdy jsem tenhle článek psal, nebylo k sehnání nic. Dnes je to přece jenom lepší.